Informace - breed informatios

štěně, povaha, péče, historie

ŠTĚNATA

Štěňata mastina se rodí poměrně tmavá a časem zesvětlají. U štěněte je důležité vědět v jakém prostředí vyrůstalo. Správná socializace je základ pro bezproblémové soužití a další psychický vývoj. Sledujeme jak se chová ve svém prostředí, štěňata by měla být zvědavá a sebevědomá. Výhoda je, když si můžete u chovatele prohlédnout oba rodiče, tedy i otce. Chtějte vidět štěně v místě odchovu i s ostatními štěňaty,nikdy si nenechte štěně odněkud přinést,nebo dovézt !! to svědčí o neserioznosti, solidní chovatel vám rád ukáže celý vrh. 

Štěňata

Malá štěňata by měla být v čistotě, umístěna ideálně doma, rozhodně ne někde v kotci na konci zahrady bez možnosti kontaktu s lidmi. Kvalitní krmení štěňat je klíčové, Mastin je moloss a jako takový potřebuje již od malička skutečně kvalitní stravu, chtějte tedy vědět, čím chovatel krmí, dobrý chovatel na krmení nešetří a dá svým štěňatům kvalitní základ.

ŠTĚNĚ BY MĚLO BÝT BEZ VIDITELNÝCH ZNÁMEK NEMOCÍ, ČILÉ, HRAVÉ, VESELÉ A AKTIVNÍ.

  • Stavba těla : štěně má být baculaté, nesmí být vyhublé s nafouklým bříškem.
  • Oči : čisté, jasné
  • Čenich : bez výtoku
  • Uši : uvnitř čisté, bez sekretu
  • Chrup : nůžkový skus

PŘI ODBĚRU BY ŠTĚNĚ MĚLO BÝT VAKCINOVÁNO,ODČERVENO,PROHLÉDNUTO VETERINÁRNÍM LÉKAŘEM 

Štěňata získávají protilátky od matky přes placentu a později přes mlezivo, tyto protilátky se v krvi udržují do 6 týdnů věku a poté se snižují.Od 6 týdne se začíná s vakcinací.
ZÁKLADNÍ VAKCINAČNÍ SCHÉMA :
  • 6 týden - DHPPi - psinka, infekční zánět jater, parvoviroza, parainfluenza.
  • 9 týden - DHPPi - psinka, infekční zánět jater, parvoviroza, parainfluenza.
  • 12 týden  - DHPPiL+R - psinka, infekční zánět jater, parvoviroza, parainfluenza, leptospiroza, vzteklina.
ODČERVENÍ : 
Štěňata se odčervují společně s matkou ve věku 2,4,6,8 týdnů, později pak u nového majitele 10,12 týdnů.
Při odběru by tedy vaše štěně mělo být vakcinováno a odčerveno dle věku, označeno mikročipem a veškeré tyto údaje by měly být zaznamenány v očkovacím průkaze (žlutá knížka) který vám chovatel předá.
Doporučuji navštívit více chovatelských stanic, aby jste měli přehled o znalostech jednotlivých chovatelů a kvalitě vrhů. Taky se můžete podívat v jakém prostředí psi žijí, kde se odchovávají štěňata, jaký mají psi vztah k chovateli a jak budou reagovat na vás.

Zejména když nemáte zkušenosti s plemenem, obraťte se dlouholetého chovatele. V případě že mu sdělíte své požadavky o budoucím využití pejska, zkušený chovatel vám se  štěňátkem pomůže. U štěněte nejsou důležité jen výstavní výsledky rodičů, ale taky obyčejné přirozené vlastnosti.

POVAHA

Španělský mastin nebo Mastín Español je plemeno psa ze Španělska,kde se hojně vyskytuje na venkově, původně vyšlechtěné jako hlídací pes a jehož specializovaným účelem je být hlídačem hospodářských zvířat, který chrání stáda před vlky a jinými predátory.Je to dobrý hlídací pes, hojně využívaný k hlídání velkých farem. V současné době je také využíván jako společenský pes.

Mají vyrovnanou povahu, která z nich dělá dobré společníky, ale zachovávají si svůj hlídací instinkt. Španělský mastif je velký pes, mohutný, silný a nedůvěřivý k cizím lidem. Ke svým pánům je mírný a přítulný, je velmi loajální a oddaný. Je vhodný zejména k dětem, ke kterým pociťuje zvláštní přitažlivost.Je to statečný pes, milující své majitele , jedná instinktivně, nemá rád dril. Slouží k ochraně  dobytka před predátory.

León 2

Jsou nesmírně milující: Španělští mastifové milují své lidské rodiny. Očekávejte, že vás tento pes bude všude následovat a bude vás chránit před vším, co bude považovat za hrozbu. Jsou tolerantní i k ostatním domácím mazlíčkům, pokud jsou s těmito mazlíčky seznámeni.

Jsou velmi klidní: Tito psi jsou tak klidní, že by bylo snadné je označit jako líné. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Budete překvapeni, jak rychlí a obratní dokážou být, když si s nimi hrajete nebo když cítí něco, co vnímají jako hrozbu pro své blízké. 

PÉČE :

Několik základních rad k péči o plemeno Španělského mastina

Dostatek kvalitní stravy je základem správné péče o Vašeho pejska. Na její kvalitě se nevyplácí šetřit. Zejména to platí v období rychlého růstu mezi 3-10 měsícem, kdy nároky na kvalitu krmiva stoupají. Štěně v růstu je vhodné udržovat ve štíhlé kondici, nepřekrmovat a zbytečně nezatěžovat dlouhými procházkami. Vhodnější jsou procházky krátké a častější.

Jak se starat o srst, drápky, uši a zuby...

K péči o Mastina patří samozřejmě pravidelné aktivity jako je česání, stříhání drápků, čištění uší a zubů.

Mastin má opravdu hustou srst, která ho chrání před nepřízní počasí. V období línání na jaro sundává zimní srst a je potřeba česat častěji, aby jste ho zimní srsti zbavili.

Drápky jsou pro každého psa důležitým nástrojem a mají rovněž vliv na správnou chůzi. Proto jim věnujeme patřičnou pozornost a kontorolujeme pravidelně, při dostatku pohybu po tvrdém povrchu se drápky obrušují samy. Páté prsty, takzvané paspárky, které má pes uloženy výše z vnitřní strany tlapky často přerůstají a zatáčí se, je nutné stříhat častěji.

Uším by jsme měli věnovat zvýšenou pozornost, především proto, že Mastin má ucho sklopené. Takto položené ucho nemůže dobře větrat, může se proto stát, že se v něm nahromadí maz a při nedostatečné péči můžou bakterie způsobit například zánět ucha.

Zuby čistíme jednou týdně psím kartáčkem a psí pastou. Čištěním zubů je možné předcházet tvorbě zubního plaku a následně zubního kamene.

Na veškeré tyto úkony je třeba pejska postupně zvykat již v době, kdy je ještě štěně. Klidným přístupem, odměnou a trpělivostí dosáhnete toho, aby sebou pejsek nechal v klidu manipulovat.

León 1

 

 

Španělský mastin je velmi mohutným impozantním plemenem. Ve Španělsku provázel jako pastevecký pes stáda ovcí pasoucí se po pláních tamějších hor a nerozpakoval se postavit dvounohé či čtyřnohé škodné. Při jeho výchově je třeba počítat s jeho samostatností a rozvážností. 

Standard FCI č. 91 / 15.10.1984

Země původu: Španělsko  

Název plemene:
Španělský mastin (Mastin espanol), užívá se i název Mastin z Leonu (Mastin leones), Mastin Estremadury (Mastin Extremeno), Mastin Manchy (Mastin Manchego)  

Rozšíření:
Celé Španělsko, zvláště hory a náhorní roviny provincií Asturie a Leon, Kantabrijského pohoří, Estremadury, a všeobecně náhorní plošiny a oblasti s rozšířeným volným chovem ovcí, s výjimkou Pyrenejí v oblasti Aragonu a Navarry a oblasti Monegros, kde je rozšířen pyrenejský mastin

 I. VZHLED A POVAHA
1. Celkový popis: španělský mastin je velký, těžký, vyváženě stavěný pes mimořádných proporcí, velmi silný a svalnatý, s kompaktní kostrou, velkou hlavou a polodlouhým osrstěním   Z milého a něžného společníka se ve vztahu k nepřátelským šelmám a cizím osobám staví uzavřeně až nepřátelsky, zvláště používá-li se jako strážce a ochránce pozemků a stád. Jeho štěkot je drsný, hluboký a těžký a vzhledem k jeho síle nezaměnitelný.   Jedná se o mimořádně inteligentního a současně krásného psa; obě vlastnosti vyjadřuje jeho výraz. Chováním se projevuje jako sebevědomý pes, který používá svoji sílu přiměřeně, neboť si své mimořádné síly je dobře vědom.
2. Kohoutková výška:
 nahoru neomezená, přičemž se dává přednost větším harmonicky stavěným exemplářům.
Minimální výška: psi 77 cm, feny 72 cm.
Je třeba říci, že psi obvykle tyto minimální výšky silně překračují, takže psi běžně přesahují 80 cm afeny 75 cm.
3. Trup:
 ne zcela kvadratický, takže délka trupu překračuje kohoutkovou výšku. Požadovaným cílem je funkční harmonie proporcí v klidu i v pohybu.   Použití: ochrana a strážení. Přehnaně bázlivé, zbabělé, nevyrovnané nebo naopak agresivní psy je třeba vyloučit z chovu. Tato rasa je pevně spjata s volným chovem ovcí především merino, které provázel již v dobách středověkých svazů chovatelů ovcí (Mesta) a které bránil proti vlkům a jiným loupeživým šelmám všude, kam stáda táhla nebo se zdržovala na pastvě. I dnes doprovází tato rasa stáda ve volném chovu na pochodu i na domácích pastvinách. Vedle toho se dnes tito psi drží k ochraně, hlídání a obraně pozemků, osob a venkovských usedlostí.

 II. HLAVA
1. Celkový popis: velká, silná, tvaru tupého jehlanu se širokou základnou. Poměr délky mozkovny k délce tlamy je 6:4. Při pohledu shora je celkový vzhled tlamy a lebky kvadratický a stejnoměrný bez výrazného přechodu od tlamy ke spánkům. Přiměřeně divergující linie tlamy a lebky (rozbíhající se).  
2. Lebka: široká, silná, při pohledu z boku trochu klenutá, širší než delší. Výrazný týlní hrbol.  
3. Stop: lehce, málo vyjádřený  
4. Tlama: při pohledu z profilu rovná. Při pohledu zezadu téměř čtvercová, ke špičce nosu se přes i nadále impozantní šířku mírně zužuje. V žádném případě není špičatá.  
5. Nosní houba: černá, vlhká, velká a široká  
6. Pysky: horní dobře překrývají spodní; dolní pysk má stejně jako koutek tlamy okraj sliznice zubatý. Sliznice musí být černé.  
7. Zuby: bílé, silné a zdravé. Velké, špičaté a dobře zapadající špičáky. Silné a mohutné moláry (stoličky). Řezáky spíše malé, nůžkový skus. Plný počet premolárů (třeňových zubů)  
8. Oči: v poměru k velikosti lebky malé, tvaru mandle, přednost mají tmavé, barvy lískových oříšků. Pozorný, mírný a inteligentní pohled vůči známým, velmi ostrý pohled na cizí  
9. Oční víčka: silná, černě zbarvená. Dolní víčko nechává viditelný kousek spojivky.  
10. Uši: středně velké, visící, trojúhelníkové, hladké. Nasazeny nad linií očí. V klidu visí a dobře přiléhají k líci, aniž by se příliš tiskly k lebce. Při vzrušení odstávají od tváře, v zadní  části horní třetiny mírně vztyčené. Nekupírované.  
11. Řasy: černé stejně jako černé chlupy obočí

III. KRK
Ve tvaru kužele, ši
roký, silný, dobře osvalený, pohyblivý. Silná volná kůže. Silně vyvinutý dvojitý lalok  

IV. TRUP
1. Celkový dojem: pravoúhlý. Silný a robustní, vykazuje enormní sílu, je ale pohyblivý a pružný  
2. Kohoutek: vyjádřený  
3. Hřbet: silný, dobře osvalený. Žebra s velkými mezižeberními mezerami, dobře klenutá, ne plochá. Poměr kohoutková výška - minimální obvod hrudníku je zhruba 3:4. Bedra dlouhá, široká a silná, ke slabinám se zužují.
4. Záď: široká a silná. K horizontále a linii hřbetu skloněná cca 45°. Výška jako v kohoutku.  
5. Linie hřbetu: rovná, vodorovná i v pohybu  
6. Hruď: široká,
 hluboká, dobře osvalená, mohutná. Vyjádřená prsní kost.  
7. Břicho a slabiny: břicho jen málo vtažené, široké slabiny, kůže na slabinách stažená dolů  

V. OCAS
V nasazení velmi silný, není nasazen ani příliš vysoko, ani příliš dole. Silný, ohebný a s delším osrstěním než ostatní části těla. V klidu nesen dole, lehce se dotýká hlezen, v poslední čtvrtině někdy ohnutý. V pohybu a při vzrušení nese pes ocas jako šavli, na konci zatočený, ale nikdy zcela vytočený nahoru nebo ležící na zádi

 

VI. HRUDNÍ KONČETINY
1. Celkový dojem: zcela svislé. Rovné a při pohledu zpředu rovnoběžné. Předloktí třikrát delší než nadprstí. Silné kosti se silným nadprstím.  
2. Plece: šikmé, dobře osvalené, delší než předloktí.  
3. Úhel lopatka-pažní kost: cca 100°  
4. Úhel pažní kost-předloktí: cca 125°  
5. Nadprstí: při pohledu z boku téměř rovné. Prakticky je pokračováním předloktí. Silné kosti.  
6. Tlapy: kočičí tlapka, uzavřená, silné prsty, vysoké a dobře klenuté. Drápy a polštářky robustní a tvrdé. Přiměřeně vyvinutá kůže mezi prsty  

VII. PÁNEVNÍ KONČETINA
1. Celkový d
ojem: silné, dobře osvalené. Při pohledu ze strany přiměřeně úhlené. Při pohledu zpředu a ze strany svislé; hlezna rovná, uzpůsobená k tomu, aby psovi poskytovala lehkost, mrštnost a eleganci při dostatečném pohybu  
2. Stehno: silné a dobře osvalené  
3. Úhel pánev-stehno: cca 100°  
4. Podkolení: dlouhé kosti, dobře osvalené, silné kosti  
5. Úhel stehno-podkolení: cca 120°  
6. Hlezna: vyjádřená s dobře definovanou patou  
7. Úhel hlezna: otevřený, cca 130°  
8. Tlapy: kočičí tlapky, téměř oválné. Jednoduché nebo dvojité paspárky, které se mohou amputovat

 

VIII. POHYB
Především klus, harmonický, silný a rovný. Žádný mimochod.  

IX. KŮŽE
Elastická, silná, bohatá, růžová s tmavou pigmentací. Všechny sliznice černé.  

X. OSRSTĚNÍ
Silné, husté, hrubé, polodlouhé, hladké na celém těle až po prsty nohou. Odlišují se dva druhy srsti; krycí srst na hřbetě a srst, která kryje žebra a chrání slabiny. Na končetinách poněkud kratší a na oc
ase poněkud delší a hedvábnější  

XI. BARVY
Rozdílné, přičemž jednobarevnosti - žlutá, lví barva, červená, černá, vlčí šeď a jelení červeň - se dává přednost. I kombinované barvy jako žíhání, s bílým límcem nebo skvrnité.  

XII. C H Y B Y
1. Lehké: lehce oblá hlava při pohledu z profilu. Chybějící jeden premolár, klešťový skus. Slabý, v pohybu měkký a zvlněný hřbet. Poněkud slabší nadprstí a předloktí. Lehká bázlivost.  
2. Těžké (vylučují zadání známky "výborný"): špičatá tlama. Mírný předkus. Ztráta více premolárů nebo špičáků, která nevznikla úrazem. Klesající hřbet. Silná přestavěnost. Slabé nebo křivé postavení končetin. V pohybu velmi volné lokty. Kravský postoj v klidu a v pohybu. Zvlněná, rozcuchaná nebo příliš dlouhá srst. Kupírované uši nebo ocas. Přílišná ektropie nebo entropie. Nevyrovnaná povaha, přehnaná bázlivost nebo agresivita. Slabý, lymfatický vzhled. Ocas nesený položený na hřbetu.  
3. Vady vylučující z chovu: hrbatý nos. Jakýkoliv stupeň podkusu. Přehnaný předkus. Nedostatky v pigmentaci nosní houby a sliznic provázené světlým okem. Monorchismus a kryptorchismus  

Pozn: Všichni psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela uložená v šourku.


Kontakt - Contact

Kontaktní adresa - Contact adress

FCI KENNEL´S Malizi Doghouse & Dogstar´s Gang

Kristýna Malinovská & Daniel Hanák

 

Chovatelská stanice Malizi Doghouse

Kristýna Malinovská

IČO : 75698048 

Chovatelská stanice Dogstar´s Gang

Daniel Hanák

IČO : 09806661 

Adresa :

Rymice (okres Kroměříž) dříve Mysločovice (okr.Zlín)

Czech republic

E - mail, Whatsapp, Viber slouží výhradně pro zahraniční komunikaci. Zájemci z ČR a SK využijí jako prvotní kontakt níže uvedené telefonní číslo. Hovory se skrytou identitou budou odmítnuty.

Vážní zájemci nás mohou po předchozí telefonické domluvě navštívit. V případě, že již u nás máte domluvenou návštěvu, DODRŽUJTE prosím smluvený čas. 

Návštěvní hodiny : Pondělí - Neděle

                                 13:00 - 20:00 


Tel.:     +420 737 579 015
E-mail:   dogsmd27@gmail.com
Web:     www.malizidoghouse.cz

For English/WhatsApp/Viber  +420 737 579 015

If you have any questions About puppies / shipping juist text me or call me.

 Buďte s námi také na facebooku
Dotaz / Rychlý kontakt
Antispam: Zadejte prosím číslo 96